Autor:
Andres Tennus

Ruth Sisask: „Hea riigiteadlase valemis on kolm tingimust: julgus, oskus spekuleerida ja kogukond“

Kallid kuulajad!

Tunnen siin ees seistes suurt vastutust. Esindada üksi seda imelist seltskonda on raske, isegi võimatu. Seda seetõttu, et kõik riigiteadlased on erinevad. Alustades akadeemilisest jaotumisest kahe suuna vahel, lõpetades seltsi või ringilise kuuluvusega. Sellest hoolimata, proovin edastada meie kursuse vaimu ja tänusõnad siin mulle antud paari minutiga. Kolme aasta jooksul märkasin, et hea riigiteadlase valemis on kolm tingimust: julgus, oskus spekuleerida ja kogukond. 

Tunnen, et olen praegu siin ees seistes julgem kui kunagi varem. Esiteks, ma seisan kogu oma ülikoolipere ees ja pean kõnet. Aga tõsiselt, paljud meist astusid, kas Riigiteaduste Seltsi või Rahvusvaheliste Suhete Ringi, kus avaldasime artikleid, kutsusime akadeemikuid ja poliitikuid esinema – tegime asju, mida paljud saavad kogeda alles “täiskasvanuks saades”. Pea igaüks meist on juba praeguseks Poliitikalaborisse või avalikku meediasse oma aritkli poetanud või hoopis Ringjoones populismi tõusu tagajärgi analüüsinud. Julgus suhelda ja enda mõtteid avalikult väljendada ei sünni kergelt. Ometi Skytte tudengitele tundub see nii loomulik. 

Julgusega käib kaasas ühe riigiteadlase kõige loomingulisem külg - oskus spekuleerida. Kes meist poleks õhtustes uudistes näinud Rein Toomlat erakondade siseasju analüüsimas ja valimistulemusi ennustamas? Tänase puhul panin proovile ka kõige värskemad riigiteadlased. Viisin läbi väikese uurimuse, kus palusin lõpetajatel tulevikku ennustada. Siin on 2024. aasta lennu riigiteadlase pakkumised tulevikuks: keskmiselt arvati, et kümne aasta pärast on Euroopa Liidus 29 liiget, liitujateks pakuti peamiselt Ukrainat ja Moldovat. Sarnaselt Ühendriikidele endale, polariseerisid tulevased Ameerika valimised ka meid, kuid napilt üle poole arvab siiski, et Trump võidab. 

Kuna küsimustiku tegin juba natuke aega tagasi ja poliitika muutub teadupärast kiiresti, siis saame testida, kui hea see spekuleerimise oskus ikkagi on. Lausa ⅔ lõpetajatest oskas pakkuda, et EKRE-st lahkujad asuvad oma erakonda looma. Tundub, et Skytte mäest ronimine ikka kandis vilja. 

Valemi viimane ja ehk tähtsaim osa on kogukond. Olen oma peres esimene, kellel on au seda diplomit hoida. Ma ei seisaks täna lõpetajate seas ega kindlasti siin ees, kui mul poleks seda võrratut kogukonda. Üks osa sellest kogukonnast on meie kursus: kõik need kolm aastat saime eksamiteks õppides raamatukogus kokku ja pärast tähistasime või lohutasime üksteist. Jagatud mure on pool muret – mina sain oma mured lausa mitmekümneks tükiks jagada. Aitäh teile selle eest!

Teine osa on ülikool ise: õppejõud, nõustajad ja esindajad. Kui esmakursuslasena Käärikul koos õppejõudude ja doktorantidega saunas kohaliku omavalitsuse valimiste üle arutasime, saime tunda ennast täiesti võrdsena. Ma tahan tänada õppejõude ja ülikooli selle eest, et meile on pakutud õhkkond, kus saame olla julged ja tunda ennast osana millestki suuremast. 

Kuid paraku pole see piisav. Pelgalt headest kursusekaaslastest ja muhedatest õppejõududest pole abi, kui õppetoetused ei suurene, kui aina enam tudengeid peab kooli kõrvalt tööl käima ja kui aina suurem osa inimestest elab suhtelises vaesuses. Meie, tuleviku tegijad, riigiteadlased, peame meeles pidama, kui oluline on pakkuda inimestele võimalus tulla ülikooli. Meie töö on teha, et kõik noored, ka need, kes pole Tallinnast või Tartust, saaksid hea põhi- ja keskhariduse, et neil oleks võimalik meie sekka akadeemiasse astuda. Ja seejärel neid sellel teekonnal toetama.

Loodan kogu südamest, et mu kallid kursusekaaslased ei kustuta enda sees põlevat tuld, mis on sütitanud soovi kõik maailma probleemid ära lahendada.

Edu meile kõigile sellel raskel teekonnal ja aitäh selle kolme aasta eest!

 

Ruth Sisask
Riigiteaduste õppekava lõpetaja
19. juuni, 2024.

Piret Ehin

Piret Ehin: „On punki ja pateetikat, on ideoloogiat ja anarhiat, elu ja saatust, muinasjuttu ja melanhooliat“

Mihkel Solvak

Mihkel Solvak: „Olete Tartu Ülikooli alati tagasi oodatud“

Kristjan Tõnisson

Euroopa õpingud 2022-2024